- 26. marts 2026 kl. 19:00
- Ringsted Kongrescenter
Mahamad Habane
Oplev Mahamad Habane når han den 26. marts 2026 kommer til Ringsted Kongrescenter med sit nye show Højpandet.
Til februar 2026 er Mahamad Habane klar med sit andet one-man show Højpandet.
”Jeg tænker, ergo har jeg lavet et nyt one-man show,” siger Habane selv – og netop det kan publikum i Ringsted Kongrescenter glæde sig til at opleve den 26. marts 2026.
Højpandet er et stand-up show, der balancerer skarpe refleksioner med masser af grin. Habane stiller spørgsmålet: Hvorfor gør vi egentlig, som vi gør? Det handler ikke om at være klog – men om at turde tænke højt, og gøre det foran et publikum. Med sit velkendte mix af selvironi, charme og ærlighed folder han både panden og pointerne ud, så latteren bliver en naturlig del af erkendelsen.
En stemme, du kender og husker
Siden 2015 har Mahamad Habane markeret sig som en af landets mest karismatiske og tankevækkende komikere. Han har optrådt på scener i hele Danmark og på tv i bl.a. Stormester, Comedy Aid og Kronprinsparrets Priser.
I 2022 turnerede han landet rundt med sit første one-man show Ham der komikeren, der trak fulde huse og begejstrede publikum med en blanding af rå ærlighed, varme og humor. Med Højpandet tager han nu skridtet videre og inviterer publikum ind i et show, hvor både store og små absurditeter i samfundet – og i os selv – bliver vendt og drejet.
Højpandet – stand-up, der tør tænke højt
Forvent en aften, hvor Mahamad Habane stiller spørgsmål, udstiller dobbeltmoraler og finder humor i det uventede. Som altid leveret med et glimt i øjet og den særlige energi, der har gjort ham til et af de mest markante navne på den danske stand-up scene.
- 26. marts 2026 kl. 19:00
- Ringsted Kongrescenter